Džiovinimas

Visą gamybai skirtą medieną būtina džiovinti.

Džiovinimas – tai medienoje esančios perteklinės ir jai žalingos drėgmės pašalinimas. Iš neišdžiovintos ar nekokybiškai išdžiovintos medienos pagaminti gaminiai yra nekokybiški, nes eksploatuojami sausoje aplinkoje keičia matmenis ar supleišėja, o drėgnoje aplinkoje pelija ar yra apninkami medieną ardančių grybų.

Medieną džioviname keliais būdais: moderniose konvekcinio tipo aliumininės konstrukcijos ir vakuuminėse medienos džiovyklose. Mediena išdžiovinama iki pageidaujamo drėgnumo. Siekdami aukščiausios džiovinimo kokybės ir optimalaus rezultato, naudojame kompiuterinio džiovyklų valdymo sistemas. Kiekvienai medžio rūšiai parenkame atskirą džiovinimo programą. Vienu metu į savo džiovyklas talpiname apie 2 000 m3 pjautos medienos. Džioviname kietmedžių ir spygliuočių medieną.

 

Konvekcinės džiovinimo kameros

Naudojant standartinį konvekcinės medienos džiovinimo kameros komplektą, galima sukurti modernią džiovinimo kamerą – be šilumos tiltų, su gera šilumos izoliacija, mechaniškai atsparią ir nedaug kainuojančią. Naudojant klasinius švelnius režimus, mediena tokiose kamerose džiovinama konvekciniu metodu. Paprastai taikomas nepertraukiamo džiovinimo metodas, kai drėgno oro ištraukimą reguliuoja mikroprocesorius. Taip užtikrinamas žemas drėgmės lygis per visą produkto aukštį viso džiovinimo proceso metu. Todėl medieną galima džiovinti iki likutinės 6 % drėgmės, išvengiant persimetimo, suskeldėjimo ir vidinių įtempimų, neatsižvelgiant į medienos tipą ir storį. Džiovinimo procesą reguliuoja skaitmeniniai mikroprocesoriai. Toks kameros viduje esančios temperatūros ir santykinės drėgmės kontrolės būdas yra patikimas ir jį lengva prižiūrėti. Per dieną operatorius sugaišta apie 5 min., kad patikrintų visų daviklių rodmenis, nustatytų temperatūrą, santykinę drėgmę kameros viduje ir medienos drėgnumą.

Vakuuminės džiovyklos

Vakuuminėse džiovyklose mediena džiūsta greitai ir kokybiškai, nes džiovinama žemoje temperatūroje ir labai didelio drėgnumo ore. Džiovinimas čia vyksta visai hermetiškose kamerose, iš kurių ištraukiamas oras, o mediena šiek tiek pašildoma. Labai išretinto oro erdvėje medienoje esanti drėgmė sparčiai išsiskiria į paviršių, kondensuojasi  ir tuojau pat pašalinama iš džiovinimo kameros. Plonų lentų džiūvimo trukmė, palyginti su kitų tipų džiovyklomis, čia sumažėja beveik dvigubai, o storų ruošinių – 20–30 %. Vakuuminės džiovyklos pirmiausia naudojamos džiovinti toms medienos rūšims, kurios kitų tipų džiovyklose džiūsta ilgai.